Instagram 'da Restoran Pazarlama

Instagram 'da Restoran Pazarlama: Müşterilerle Nasıl İletişime ve Etkileşime Geçilmeli:


Instagram, bugün inkar edilemez en popüler sosyal medya platformudur! Instagram'da restoran pazarlaması yapmıyorsanız, gerçekten çok şey kaçırıyorsunuz demektir.


Sadece Türkiye 'de 67 milyon aktif Instagram kullanıcısı var, bu da Instagram 'ı daha fazla insana ulaşmak ve satışlarını artırmak için harika bir araç haline getiriyor.


Instagram artık kişisel kullanımla sınırlı değil, ancak birçok restoran sahibi restoran pazarlaması için bu platformdan yardım alıyor. Daha fazla müşteriye ulaşmak ve müşteri çekmek için etkili pazarlama için kullanılabilecek bir sürü araç seçeceği sunuyor.


Instagram  ‘da Restoranı İyi Pazarlamanın En Kolay Yolları:


Uygun bir restoran pazarlama stratejisi olmadan, işletmenizin bu devasa yiyecek ve içecek sektöründe ayakta kalması zordur. Instagram, restoranınızın popülerliğini artırmanıza yardımcı olacak basit ama harika bir ağdır. İyi planlanmış bir pazarlama stratejisi restoranınıza doğru yerlere getirecektir. 


Bu yazıda, Instagram pazarlamada size yardımcı olacak en iyi restoran pazarlama ipuçlarını listeledik!

Bütün bu gereksinimleri sizin yerinize profesyonel şekilde yapılmasını istiyorsanız bizimle iletişime geçebilirsiniz.


1. Ücretsiz Araçlardan Yararlanın:


Restoranınızın Instagram sayfasını kişisel profil ayarlarında yayınlamayın. Bunun yerine, sayfanız için bir işletme profili seçin. Bu özellik ücretsizdir ve analitik gibi çeşitli ücretsiz özellikleri kullanmanıza izin verir.


Kişisel bir profil sayfanız varsa bu sayfayı kolayca bir işletme profiline de dönüştürebilirsiniz.


Bir işletme profili, insanların restoranınızın sayfasıyla etkileşimde bulunmak için kullanabilecekleri bir "harekete geçirme ifadesi" düğmesi eklemenize izin verir. Telefon numaranızı, insanların rezervasyon yapmak için kullanabilecekleri seçenek ekleyebilirsiniz.


“Trend”ler aracını kullanabilir ve sizi kimlerin izlediğini görebilir ve belirli görüşlere bakabilir böylece sayfa performansınızı görebilirsiniz. Bu, reklamlarınız ilgi çekiyorsa ve sizin için müşterileri çekiyorsa net bir fikir edinmenize yardımcı olacaktır, çünkü alakasız içerik yayınlamak restoranınızın gelişmesine yardımcı olmayacaktır.2. Düzenli Fotoğraf Paylaşımı:


Bir Instagram hesabına sahip olmak işletmenizi geliştirmek için yeterli değildir. Takipçilerinizi ve potansiyel müşterilerin varlığınızı hissetmelerini sağlamak için düzenli olarak paylaşım yapmanız gerekmektedir. 


Paylaşımlarınızda fotoğrafınızın çekici görünmesini sağlayacak ve müşterinin katılımını artıracak bir hikaye anlatabilirsiniz.


İlgi çekici bir Instagram hesabı beslemesinin mükemmel bir örneği yaklaşan bir etkinlik hakkında düzenli olarak yayınlayacağınız veya misafirlerinin denemek istedikleri yeni lezzetler için güzel fotoğraf kareleri paylaşmaktır.
3. Etkileşimi Çok ve Alakalı Hashtag 'leri Kullanın:


İlgili hashtag 'leri kullanmak, anında etkileşim oluşturmak için harika bir yoldur. Restoranınızın isminin bir etiketini oluşturabilir ve insanları Instagram'da resim gönderdiklerinde kullanmaya teşvik edebilirsiniz.


Herhangi biri bu etiketi her kullandığında, markanızı ücretsiz olarak takipçilerine pazarlıyor olacak!


Hashtag 'ler gönderinin erişimini artırmak için çok iyi çalışır. Yazınızda kullanabileceğiniz #restoran #meyhane #meyhankoli vs. gibi ilgili birçok popüler etiket vardır. Yerel takipçilere ulaşmak için yerel hashtagleri dahil etmeye çalışın. Örneğin, #meyhaneistanbul etiketini doğal olarak İstanbul halkı izler.


Hashtag'leri oluşturmak, restoranınızı çevrimiçi olarak marka bilinirliğini artıracak ve popüler hale getirecek harika bir restoran pazarlama stratejisidir.


4. Takipçilerinizi Artırın:


Pazarlayacak çok fazla insanınız yoksa, Instagram hesabınızda düzenli olarak paylaşım yapmanın bir anlamı olmayacaktır. 

Daha fazla takipçiye ulaşmanın harika bir yolu, öncelikle restoranınız ve menüsü hakkında ayrıntılı bir biyografi yazısı yazarak sayfanızın oldukça bilgilendirici görünmesini sağlamalısınız. Restoranınızın adresi, telefon numarası, web sitesi bağlantısı, restoranın spesiyali vb. gibi önemli bilgileri biyografi olarak ekleyin. İkinci olarak, konuklarınızdan paylaşacakları fotoğraf ve videolarda restoranınızın adını etiketlemelerini isteyebilir veya restoranınızın resimlerini Instagram profillerinde yayınlarken belirli bir etiket kullanmalarını isteyebilirsiniz. Kullanıcı tarafından paylaşılan görseli , repost uygulamasını kullanarak Instagram sayfanızda yayınlayabilirsiniz. Bu paylaşım kişiler için onaylanmış hissetmelerini sağlamanın ve takipçilerinizi artırmanın harika bir yoludur.5. Post Yüksek Kaliteli İçerik:


Akılda tutulması gereken bir diğer önemli şey, Instagram fotoğraflarınızın estetik görünmesidir. İlgili açıklama ile yüksek kaliteli fotoğraflar ve videolar yayınlayın.


Gönderdiğiniz resimler veya videolar, restoranınızın hakkında çok şey anlatıyor. Potansiyel müşterileriniz geçerken restoranınızın lezzetlerinin ne olduğu ve restoranınızda yemek yerken ne bekleyebilecekleri hakkında net bir fikir edinmelidir.


6. Yemek Blogger’ları ile İşbirliği Yapmak:


Blog yazarları veya “etkileyicilerle” birlikte çalışmak, insanların restoranınızı Instagram üzerinden bilgilendirmelerini sağlamanın mükemmel bir yoludur. 


Yerel olarak ünlü yemek bloggerlar ile ortak çalışmayı seçebilirsiniz. Bu, restoranınızı ziyaret etmesi daha muhtemel olan yerel izleyiciyi çekmenize yardımcı olacaktır. Yemek blogger'ını restoranına davet ederek yemek ve servisinizi incelemelerini teklif edebilirsiniz.


7. Müşterinizin Yorumlarına Cevap Vermek:


Herhangi bir sosyal medya platformunda başarının anahtarı, katılımdır. Birisi gönderinize yorum yapmak için zaman ayırırsa, sizin de onları onaylamanız ve bir cevap göndermeniz gerekir.


İyi ya da kötü bir yorum gözetmeksizin müşterilerinize cevap vermelisiniz. Instagram diğer sosyal medya platformlarından farklı değildir. Yorumların üzerinden geçmek için zaman ayırın ve cevaplanması gerekenleri ele alın.


Yorumları okumak, takipçilerinizin davranışlarını analiz etmenin iyi bir yoludur.


8. Çekilişler Düzenlemek:


İnsanların restoranınızın Instagram sayfasıyla etkileşime geçmesinin harika bir yolu, zaman zaman çeşitli yarışmalar düzenlemektir. Kazananları bir sonraki ziyaretleri için ücretsiz bir başlangıç ​​ya da indirim kuponuyla ödüllendirebilirsiniz. Yarışmalar, daha fazla insanla etkileşime girmek ve potansiyel müşteri çekmek için harika bir yoldur.


Örneğin, bir resim yayınlamak ve takipçilerinizden yazı ile ilgili olabilecek iki ya da üç arkadaşını etiketlemelerini isteyebilirsiniz ve ardından rastgele bir kazanan seçebilirsiniz.


Bu, daha fazla takipçi arıyorsanız, bu mükemmel bir restoran pazarlama stratejisidir.


9. Instagram Hikayeleri:


Instagram hikayeleri kullanıcılar arasında çok büyük etki yaratıyor! Tutarlı bir katılım sağlamak ve restoranınızı tanıtmak için mükemmel bir yoldur. Instagram restoran sayfanızda 10.000 ‘den fazla takipçiniz varsa, “Yukarı Kaydır” özelliğini öykülerle birlikte gösterme hakkınız vardır. Öyküleri uygulanabilir hale getirmek için çevrimiçi sipariş alma, masa rezervasyonu vb. hızlı bağlantılar ekleyebilirsiniz.


Restoranınız bir kişinin Instagram hesaplarını açtığında ilk gördüğü şey olduğu Instagram hikayeleri olduğu için görünürlüğünü arttırır.


10. Ücretli Reklamlar Oluşturun:


Instagram for Business, işletme sayfalarının reklam yayınlamasını ve daha geniş bir kitleye ulaşmak için gönderilerini artırmasını sağlar. Hedef kitlenizi arttırmak için bunu kullanabilirsiniz. Instagram, demografiye ve hedef kitleyi rafine etmenize ve reklamınızın doğru kişiler tarafından görülebilmesini sağlamanıza yardımcı olacak davranışlara dayalı hedefleme sağlar.


Reklamınızın amacını, ulaşmak istediklerinize göre tanımlayabilirsiniz - restoranınızın müşteri erişimini artırmak mı istiyorsunuz, yoksa rezervasyonları artırmak mı istiyorsunuz? Hedefinize bağlı olarak, “Şimdi Rezervasyon Yap” veya “Şimdi Sipariş Ver” gibi bir Harekete Geçirici Mesaj ekleyebilirsiniz.


Öykü Reklamları, Yararlı Reklamlar, Fotoğraf Reklamları ve Video Reklamlar gibi Instagram'da yayınlayabileceğiniz birden fazla reklam türü vardır.Restoranınızın Instagram hesabını kendiniz çok fazla yönetebilseniz de, Instagram iş hesabını yönetmekte usta olan, PPC kampanyaları hakkında bilgi sahibi olan ve aynı zamanda tasarım konusunda iyi bir sosyal medya yöneticisi tutmanız önemle tavsiye edilir.


Bu ipuçlarını, müşteri deneyiminizi ve marka bilinirliğinizi arttırmanıza yardımcı olacak, etkili bir restoran pazarlama platformu olarak yararlanmaya çalışın.


Birçok restoran sahibi zaman bulamadığından yakınarak Sosyal Medya ’da varlığını sürdürmüyor. Siz de Sosyal Ağlar’da varlığınızı sürdürmek için zaman ayıramıyorsanız, bizimle iletişime geçin ve işletme profiliniz profesyonel şekilde yönetilsin. Sizi daha çok müşteriye ulaştıralım!